İŞLETİM SİSTEMİ

yazı resmi

 

İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR? 

İşletim sistemi bilgisayardaki yazılım kaynaklarını yürüten, tüm program ve verileri içeren, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten,çeşitli, uygulama kaynakları için yaygın kullanım sağlayan, kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan yazılımdır. İngilizce karşılığı operating system (O.S) dir.

 

 

İŞLETİM SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI NASILDIR?

Bilgisayarın açma(power) tuşuna basmamızla beraber anakartın üzerindeki ROM yongasında bulunan küçük bir yazılım çalışmaya geçer. Ekran görüntüsü geldiği andan itibaren sistemde bulunan uygulamaları teker teker açmaya başlar. Uygulamaların açılması işlemi sona erdikten sonra bilgisayar işlem yapmaya hazırdır.

İŞLETİM SİSTEMİ GÖREVLERİ NELERDİR?

 • BELLEK YÖNETİMİ: İşletim sisteminin en önemli görevlerinden biridir. Bilgisayarda bulunan öncelikle ön bellek olmak üzere RAM ve diğer bellek türleri için gerekli olan denetimleri  ve aynı zamanda bu belleklerin en verimli şekilde çalışması için gerekli ortam ve düzenlemeleri yapar. İşletim sistemi bu işlemi bilgisayar içerisinde bulunan belleğin dolu ve boş kısımlarını kontrol ederek ve bu işlemler için gerekli olan bol bellek alanını sağlayarak yapar.  
 • GİRİŞ\ÇIKIŞLARI KONTROL ETMEK :Mause, klavye, flash disk, cd ve diğer aparatların bilgisayara yada diğer sistemlere girişinde ve çıkışında yapılıcak olan işlemleri denetleyerek gerekli olan dengeyi sağlar. 
 • DOSYA YÖNETİMİNİ SAĞLAMAK: İşletim sisteminin  görevlerinden birisi, dosyaların okunması ve yazılması için işlemlerin düzenlemeleri yapmaktır. Bu işlem tamamıyla işletim sistemine ait görevdir.
 • KULLANICI İLE BİLGİSAYAR ARASINDA İŞLEM YAPMA: Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki ve bilgisayar birimlerinin kendi aralarındaki etkinlikleri düzenler. İşletim sistemi (OS) aracılığıyla, kullanıcı bilgisayardan kelime işleme, veritabanı gibi uygulama programlarını çalıştırmasını; çalışmalarını ikincil bellekte saklamasını; yazıcıdan çıktı almasını ve benzeri şeyleri isteyebilir.

TELEFONLARDA KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Telefonlarda kullanılan bilinen işletim sistemleri Android, IOS, Blackberry  işletim sistemleridir.

ANDROİD

 Android bilgisayarlardaki işletim sistemlerinin(mac, windows,ubuntu) telefonlarda kullanılan ismidir. Telefonlardaki en yaygun işletim sistemidir. Bunun en önemli sebeblerinden birisi GOOGLE firması tarafından üretilmiş  olmasıdır. Açık kaynak kodlu olmasına rağmen google tarafından çoğu kısmı kapalı tutulmaktadır.  Android işletim sistemi tabletlerdede kullanılmasının yanında, linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Android işletim sisteminin bir diğer özelliği uygulamaları ücretsiz  olarak kullanma hakkı vermesidir. Android işletim sistemi 5 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 • Çekirdek
 • Kütüphaneler
 • Uygulama çatısı
 • Uygulama katmanı
 • Android runtim

IOS

  Apple’ın, Iphone için geliştirdiği daha sonradan İpod Touch ve İpad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. İos işletim sistemi Apple’ın mobil cihazlarından başka sistemde çalışmaz.Kapalı bir sistem olduğundan dış saldırılara karşı daha güvenlidir.. İos kullanılan cihazlara dosya aktarımı yaparken bir yazılım kullanması sebebiyle (İTUNES) güvenli bir ortam hazırlamaktadır. Pratik ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.

BLACKBERRY

Blackberry işletim sistemi Java tabanlı Blackberry marka telefonlarda kullanılan bir sistemdir. İlk sürümü 1999 yılında ortaya çıkan bu sistemin 7 ana sürümü bulunmaktadır. Blackberry’nin en çok diiakt çeken özelliklerinden birisi de QWERTY klavye sistemidir. Blackberry’nin uygulama mağazasından 70.000 kadar uygulama bulunmaktadır.

BİLGİSAYARDA KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bilgisayarlarda kullanılan en yaygın işletim sistemleri Microsoft Windows, Mac OS X, LİNUX, Android ve İOS işletim sistemleridir. Bunun yanında diğer işletim sistemleri Amigo işletim sistemi, Chromium işletim sistemi, MS Dos işletim sistemi, Plan 9 işletim sistemi, Pardus işletim sistemleride vardır.

MİCROSOFT WİNDOWS

Windows Microsoft’un geliştirdiği  kişisel bilgisayarlar en yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir. İlk kez Windows 1983′ te beta sürümü beta sürümünü çıkardı. Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur.  Grafik arayüzler (pencereler), görsel iletiler yardımıyla programları çalıştırma, komut verme gibi işlemleri fareW(mouse) veya klavyeden veri girişi yaparak gerçekleştirebilme kolaylığı sağlayan bir işletim sistemidir. Windows’ta aynı anda birçok programla çalışmak mümkündür.

LİNUX

Linux açık kaynak kodlu (open source), ücretsiz bir işletim sistemidir. Linux’ un ilk geliştirildiği zamanlarda açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz dağıtım olmasından dolayı kullanıcılar tarafından tekrar tekrar programlanabilen bir sistemdir. Linux programı bilgisayarınızda bir çok programı aynı anda çalıştırmanıza rağmen sorunsuz ve takılmadan çalışır. Linux bu sebebiyle çokca tercih ediliyor.

LİNUX’UN SAĞLADIĞI KOLAYLIKLAR NELERDİR?

 • En önemli avantajı açık kaynak dolu olmasından dolayı kullanıcı tarafından yazılım üzerinde değişiklik yapılmasına olanak vermesidir.
 • Kullanımı kolaydır.
 • Kurulumu kolaydır. + – 10 dakika değişebilir fakat genelde 30 dakika içerisinde bilgisayarınıza üklenir. Tek bir kurulum ile bilgisayara ofis programları, internet gezgini,sohbet programları gibi, gerekli bütün programları yükler.
 • Bilgisayarınıza virüs bulaşmasını önler. Virüs taraması yapmak ile uğraşmazsınız.
 • Linux kullanımız için hiçbir ücret ödemesi yapmazsınız. Office programına, cd yazma programına, web tasarım programına ücretsiz erişebilir, kullanabilirsiniz.

 

İŞLETİM SİSTEMİ HANGİ CİHAZLARDA BULUNUR?

İşletim sistemi bilgisayarlarda, tabletlerde, video ve oyun konsollarında, telefonlarda, web sunucularında, arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinde bulunur.

 

 


@Yonetim

Yazar Hakkında

Webhostuzmani

Sosyal Medya