Enigma Nedir?

yazı resmi

 

Enigma Nedir?

Enigma Nedir?
İlk Hacker kimdir ?

Enigma,gizem ve bulmaca anlamına geliyor.(Yunanca bir kelime)
Peki ne işe yarar?
2. Dünya savaşında Nazi Almanyasının kullandığı Gizli mesajların şifrelenmesi ve çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesidir.

Enigma’nın amacı Aslında nazilerin birbiriyle şifreli anlaşması ve gizli olarak kimsenin anlayamayacağı şekilde suikastler ve planlarla dolu bir sistemi açıklıyor.

Nazilerin başarısı buradan kaynaklanıyordu denilecekken ‘Alan Turing'(Dünyanın En başarılı Matematik Profesörü ve Bilgisayar bilimcisiydi.) sayesinde Enigmanın Kırılmasını tek başına ve iş arkadaşlarıyla(Devlet yönetimi ) çözmeyi başarabilmiştir.

Bu Enigmanın kırma başarısı Bize Bilgisayar bilimine üst sıralarda katkı saglamış ve İlk hacker olma olanağı sağlamıştır.
‘Alan Turing’ Aslında önceden çalıştığı bir makinenin tasarısını yapmıştı fakat yapısını oluşturabilecek bir imkanı yoktu. Bu imkanı İngiltere hükümeti sağladı Enigmayı kırabilmesi için Kırılması başarıyla karşılanınca Naziler açıga çıkartıldı ve her operasyonları bilindik hale geldi. Ve Nazileri Bitiren bu Enigma Sebep Olmaya Aday oldu.
Bu Enigmanın kırılması ve Nazilerin yıkılmasından itibaren dünden bugüne kadar bilgisayarın temelini oluşturdu ve bize Bugnülerde kullanıldığı gibi Bilgi kaynağı ve temel ağ olarak kullanılmaya başlandı.

Filmini izlemek isteyen varsa Enigma(The Imitation Game) İzlemeleri daha katkı sağlar.!

Yazar Hakkında

Biraz Web tasarımı ekleyelim, azıcıkta yazılım eklersek iş tamamdır. Oldu mu sana bir uzmanlık alanı. Olmamış. O zaman SEO da eklersek olur. Aha olmuş o zaman iş tamamdır.

Webhostuzmani

Sosyal Medya