DİSKET VE DİSKET SÜRÜCÜSÜ (FLOPPY) NEDİR?

yazı resmi

DİSKET  NEDİR? 

 

Disket bilgileri saklamak ve bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bilgi taşımak için kullanılan üzeri demir oksit bir maddeyle kaplanmış olan plastik diskin plastik bir kaba yerleştirilmesiyle oluşan veri depolama araçlarıdır. Disketin içindeki bilgiler silinip hafıza alanı tekrardan kulanılabilir. En yaygın kullanılan çeşidi 3.5 inçlik diskettir. 3 inç, 5.25 inç ve 8 inçlik olanlarıda kullanılmıştır.

 

DİSKET SÜRÜCÜSÜ (FLOPPY) NEDİR?

Disket sürücüleri metal kaplı küçük bir plastiğe bilgi yazan ve o parçadan bilgi okuyan kayıt cihazlarıdır. Tüm bilgisayarlarda bulunan A sürücüsü adında bir disk sürücüsü bulunur. Tarihin ilk disket sürücüsü IBM tarafından 1967 yılında geliştirilmiştir. Geliştirilen ilk disket sürücüsünde 8 inçlik disketler kullanılmaktaydı. Ardından 5.25 inçlik disket sürücüsü geliştirildi ve IBM nin ilk kişisel bilgisayarlarında kullanıldı.

DİSKET SÜRÜCÜSÜNÜN YAPISI NASILDIR?

OKUMA YAZMA KAFALARI: Disketin her iki tarafında da bulunur ve birlikte hareket ederler. Tam olarak karşılıklı durmamaktadırlar.Disketi her iki tarafına da veri yazmak için kullanılır.

SÜRÜCÜ MOTORU: Manyetik diski göbek parçasından tutarak döndürmek için kullanılır ve dakikada 300-360 devir (RPM) hıza sahiptir.

ADIM MOTORU: Yazma/okuma kafasını uygun iz üzerine getirmede kullanılan motordur. Adım motorlar belli bir dönme açısında adım adım ilerleyen motorlardır.

MEKANİK ÇERÇEVE: Bir çeşit manivela koluna sahip olan bu mekanizma sayesinde disketin okuma sürgüsü açılır ve sürücünün yazma/okuma kafası çift taraflı diskle temas kurar.

DEVRE KARTI: Diske yazılacak veriyi yazma/okuma kafasına uygulayan ya da diskten okunan manyetik veriyi işleyip anlamlı dijital seviyeye çıkartan elektronik devre kartıdır. Ayrıca adım motorun her bir ize erişmesini sağlayan elektronik devre de buradadır.

 


@Yonetim

Yazar Hakkında

Webhostuzmani

Sosyal Medya